Převod majetku (nemovitosti) ze společnosti na společníka a daň z příjmů

Převod majetku společnosti na společníka

Komplexní řešení převodu majetku společnosti na společníka

Co s nemovitostí v majetku společnosti?

Chcete se zbavit společnosti, ale ta má v majetku nemovitost a nevíte co s daněmi?
Vlastníte nemovitost prostřednictvím společnosti a hledáte možnost zjednodušení správy vlastního majetku?
Jsme ADVOKÁTI a DAŇOVÍ PORADCI se zaměřením na NEMOVITOSTI a PRÁVO SPOLEČNOSTÍ. Navrhneme nejlepší možný převod nemovitosti ze společnosti na společníka.

Proč naše služby?

Ověřené reference od dlouholetých klientů

Specializace na společnosti a nemovitosti

Právní služby a daňové poradenství pod jednou střechou

JUDr. Jakub Vozáb, Ph.D. - Převod nemovitosti z majetku společnosti na společníka

Nabízíme komplexní řešení převodu majetku společnosti na společníka

-> Podíváme se na stav aktiv a pasiv společnosti
-> Navrhneme nejlepší možný převod nemovitosti ze společnosti na společníka
-> Poskytneme daňové poradenství a podporu při vedení účetnictví
-> Provedeme celou transakci včetně změny zápisu v katastru nemovitostí

Kontaktujte nás:

Telefon: +420 603 774 473
Email:
 jakub@vozab.com

Reference

Martin Chytrý ARES CZ Převod majetku společnosti na společníka
Jaroslava Kolesova AMINTE DVA PRAHA Převod majetku společnosti na společníka
Tomáš Opatrný NAVITECH Převod majetku společnosti na společníka

Důvěřují nám:

Jak na převod majetku společnosti na společníka?

Problém co s nemovitostí v majetku společnosti řeší zejména cizinci, kteří byli v minulosti českými právními předpisy donuceni založit společnost s ručením omezeným nebo jinou obchodní korporaci za účelem nabytí nemovitosti. Ovšem podmínky se změnily a jak EU cizinci, tak cizinci ze třetích zemí mimo EU mohou nyní nabývat nemovitosti v České republice přímo bez jakýchkoliv omezení.

Převod jmění společnosti na společníka

Místo finančně náročného převodu nemovitosti z majetku společnosti na společníka a následné likvidace společnosti je možné realizovat převod jmění společnosti na společníka, kdy společník (dokonce i fyzická osoba) převezme veškerý majetek a závazky společnosti a společnost zaniká a je vymazána z obchodního rejstříku v rámci jednoho jediného procesu.

Standardní postup při převodu majetku společnosti na společníka

Standardně by společnost měla převést majetek (nemovitost) na jinou osobu (včetně společníka) za tržní hodnotu, přičemž příjem z takového převodu by byl součástí základu daně z příjmů společnosti. Otázka je, kolik proti tomu dokáže společnost postavit daňově uznatelných nákladů, nicméně zpravidla bude vycházet daň z příjmů společnosti ve výši 21 %. Tento postup navíc neřeší existenci společnosti ani peníze či pohledávky v majetku společnosti poté, co došlo k prodeji majetku (nemovitosti). Pokud by chtěl společník s penězi disponovat jako fyzická osoba, tak by patrně musel přistoupit k výplatě dividendy, která je na straně společníka zdanitelným příjmem s výší sazby 15 %.

Vstupní cena majetku převzatého společníkem

Při převodu jmění na společníka nedochází ke změně vstupní ceny majetku a společník pokračuje dále v daňovém odepisování prováděném společností. Společník je v tomto případě právním nástupcem společnosti a je zde tedy právní kontinuita podobně jako u jiných typů přeměn obchodních korporací.

DPH

Pokud jde o DPH, tak pokud je společnost plátcem DPH, tak se uplatní pravidlo zachování daňového statusu u právního nástupce dle ustanovení § 6b odst. 2 ZDPH, dle kterého pokud na právního nástupce v rámci přeměny právnické osoby přechází jmění plátce, stane se tento právní nástupce také plátcem, a to ode dne zápisu přeměny do obchodního rejstříku.

Podmínky

Převod jmění je možný pouze na jednoho společníka, který přebírá veškerý majetek a závazky společnosti, tedy je ideální za situace, kdy společnost nemá více společníků nebo kdy ostatní mají dostat pouze finanční kompenzaci, nikoliv majetek společnosti.

Na rozdíl od likvidace, v rámci převodu jmění na společníka neřešíte archivaci dokumentů ani souhlas finančního úřadu s výmazem společnosti, jelikož přebírající společník je právním nástupcem zaniklé společnosti.

Likvidace společnosti a převzetí nemovitosti jako likvidačního zůstatku

Další alternativou je likvidace společnosti s tím, že společník převezme nemovitost jako součást likvidačního zůstatku v nepeněžité formě.

Nepeněžitý likvidační zůstatek

Podíl na likvidačním zůstatku se sice vyplácí zásadně v penězích, nicméně dohoda společníků nebo společenská smlouva mohou stanovit jinak. Nepeněžitá výplata likvidačního zůstatku se potom může uskutečnit převodem věcí tvořících likvidační podstatu na společníka. Důvodem pro takový postup může být přímo zájem na nabytí jednotlivých věcí ve vlastnictví společnosti konkrétním společníkem nebo obava, že při jejich zpeněžování nebude cena dostatečně výhodná.

Vstupní cena majetku převzatého společníkem

V tomto případě společník nepokračuje v odpisech. Vstupní cena hmotného majetku nabytého společníkem zanikající obchodní korporace jako součást likvidačního zůstatku v nepeněžní formě bude stanovena dle § 29 odst. 1 písm. d) ZDP reprodukční pořizovací cenou podle zvláštního právního předpisu, kterým je zákon o oceňování majetku a jeho prováděcí vyhláška. Pokud jde o nemovitosti, tak reprodukční pořizovací cenou bude cena zjištěná, a v případě věcí movitých a služeb to bude obvyklá cena, popřípadě tržní hodnota.

DPH

Pokud jde o DPH, tak v případě nepeněžitého likvidačního zůstatku se neuplatní ustanovení § 6b odst. 2 ZDPH, tedy pokud v rámci likvidace zaniká společnost, která je plátce DPH, tak společník nabývající věci tvořící likvidační podstatu se plátcem DPH nestává.

Podmínky

Převzetí nemovitosti jako likvidačního zůstatku v rámci likvidace rovněž umožňuje řešit situaci, kdy je více společníků a každý má zájem o část majetku (jinou nemovitost) společnosti. V rámci rozdělení likvidačního zůstatku může každý společník dostat majetek (nemovitost) dle dohody společníků.

Nicméně likvidace je komplikovanější proces, kdy je třeba publikovat vstup do likvidace v obchodním věstníku a následně vyčkat 3 měsíce na případně přihlášky pohledávek věřitelů. Dále je nutné komunikovat s oblastním státním archivem ohledně archivace dokumentů společnosti. V neposlední řadě potom musíte také získat souhlas finančního úřadu s výmazem společnosti z obchodního rejstříku.

Jak je to s daní z příjmů na straně společníka

Častá otázka potom je, jak je to s daní z příjmů na straně společníků v případě obou výše uvedených transakcí? Výsledek zdanění je ovšem zcela individuální a je závislý na výši vkladů společníka do základního kapitálu, výši příplatků společníka mimo základní kapitál neboli vkladů do ostatních kapitálových fondů, dále na závazcích společnosti vůči společníkovi apod.

Obě výše uvedené transakce probíhají za různých podmínek a je tedy třeba zvážit všechny faktory a nastavit transakci dle potřeby.

V případě zájmu o bližší informace nás prosím neváhejte kontaktovat. Po předložení potřebných dokladů jsme schopni předem navrhnout konkrétní postup a potvrdit celkovou konečnou výši nákladů na danou transakci.


Klíčová slova: převod nemovitosti na společníka převod jmění na společníka převod majetku na společníka zrušení společnosti a převod majetku na společníka zrušení sro a převod majetku na společníka zrušení společnosti a převod jmění na společníka zrušení sro a převod jmění na společníka zrušení společnosti a převod nemovitosti na společníka zrušení sro a převod nemovitosti na společníka likvidace společnosti a převod majetku na společníka likvidace sro a převod majetku na společníka likvidace společnosti a převod nemovitosti na společníka likvidace sro a převod nemovitosti na společníka likvidace společnosti a převod jmění na společníka likvidace sro a převod jmění na společníka

Komplexní právní služby pro firmy

Podrobnosti o našich právních službách pro naše firemní klienty najdete v sekci VŠE PRO FIRMY.

Kontaktujte nás:

Telefon: +420 603 774 473
Email: 
jakub@vozab.com

Napište nám

    Přejít nahoru