Jsme ADVOKÁTI se zaměřením na PRACOVNÍ PRÁVO.
Poradíme jak na změny v pracovním právu, které přináší NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE v roce 2023. Vše vysvětlíme a doporučíme nejvhodnější řešení.
Kontaktujte nás
Telefon: | +420 721 798 745 |
Email: | zeman@vozab.com |
NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE 2023 – DŮLEŽITÉ ZMĚNY
Vláda ČR po dlouhé době příprav na svém jednání počátkem dubna 2023 schválila novelizaci zákoníku práce, která významným způsobem ovlivní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Jelikož novela zákoníku práce má z většiny nabýt účinnosti už v roce 2023, níže uvádíme nejdůležitější novinky, které přináší.
OBLASTI NEJVÍCE DOTČENÉ NOVELOU
Změny se týkají zejména práce na dálku (home office) a dohod o provedení práce, klade se důraz na jednodušší uzavírání a změny pracovních smluv elektronickou cestou a v neposlední řadě se rozšiřuje rozsah informací, které je zaměstnavatel povinen sdělovat zaměstnanci.
PRÁCE NA DÁLKU (HOME OFFICE)
Forma a obsah dohody o práci z domova
Aby zaměstnanec mohl pracovat z domova, bude nutné s ním uzavřít písemnou dohodu. I když novela zákoníku práce na dohodu neklade prakticky žádné obsahové požadavky, v zájmu fungující spolupráce bude velmi praktické některé aspekty výslovně upravit. Zejména bude vhodné specifikovat místo výkonu práce, rozvrh pracovní doby, BOZP či možnosti výpovědi dohody o práci z domova.
Náhrada nákladů zaměstnance při práci z domova
Za výkon práce z domova pak zaměstnanci náleží náhradu nákladů, které mu v souvislosti s tím vzniknou. Novela zákoníku práce počítá s paušální náhradou ve výši 2,80 Kč za 1 hodinu práce z domova, která má v zásadě kompenzovat náklady za energie, a jejíž výše bude pravidelně indexována. Alternativou k paušálu je proplácení skutečných nákladů, to však bude pro zaměstnance dost zatěžující, protože bude muset skutečné náklady složitě a zpětně dopočítávat z vyúčtování nákladů od jednotlivých dodavatelů energií. Praktičtější proto zřejmě bude paušální náhrada. Ta však v sobě nezahrnuje další výdaje, typicky náklady na internetové připojení či opotřebení vybavení a hardware, tedy tyto bude potřeba řešit nad rámec zákonné paušální platby.
DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE A O PRACOVNÍ ČINNOSTI
V oblasti dohod dochází k významným posunům a jejich přiblížení klasickému pracovnímu poměru.
Dovolená
Jednou z významných změn je to, že i zaměstnancům pracujícím na dohodu bude za určitých podmínek vznikat právo na dovolenou. Vznik práva na dovolenou bude obdobně jako u zaměstnanců závislý na nepřetržité době trvání dohody a na počtu odpracovaných hodin. Nespotřebovaná dovolená se po skončení dohody proplácí, stejně jako u pracovního poměru.
Rozvrh pracovní doby / směn
Další významnou novinkou je povinnost zaměstnavatele vypracovat rozvrh pracovní doby i pro zaměstnance pracující na dohodu. Tento rozvrh je potřeba zaměstnanci oznámit alespoň 3 dny předem, nedohodnou-li se strany jinak. Z pohledu zaměstnavatele lze v zájmu flexibility určitě doporučit zkrácení této lhůty až na 1 den.
Příplatky za práci
Další novinkou je poskytování příplatku za noční práci či za práci o víkendech i pro zaměstnance pracující na dohodu. I z tohoto pohledu tedy bude nutné více se zabývat rozvrhem pracovní doby a práci rozvrhovat mimo noc a dny pracovního klidu, tak aby na straně zaměstnavatele zbytečně nevznikaly další náklady.
Překážky v práci
Na dohody se bude aplikovat i úprava týkající se překážek v práci, což v některých případech může pro zaměstnavatele znamenat povinnost poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy. Tedy např. v situaci, kdy se zaměstnanec dle rozvrhu dostaví do práce, avšak zaměstnavatel pro něj nebude mít dost práce na celou pracovní směnu, by zaměstnanci pro překážku v práci na straně zaměstnavatele mohlo vzniknout právo na náhradu mzdy. To jen dále umocňuje důležitost rozvrhu práce v rámci dohod.
ROZŠÍŘENÍ INFORMAČNÍ POVINNOSTI
Zaměstnavatel bude v některých případech nucen zaměstnanci nově sdělovat informace, které mu dříve sdělovat nemusel. Jedná se jak o obecné informace týkající se pracovního poměru, tak o důvody pro přijetí určitých rozhodnutí zaměstnavatele.
Informace o pracovním poměru
Zaměstnavatel bude do 7 dnů ode dne vzniku pracovního poměru nově povinen zaměstnance písemně informovat o zákonem určených skutečnostech, např. o zkušební době a jejím trvání a podmínkách, o postupu při rozvazování pracovního poměru, o odborném rozvoji, o pracovní době a jejím rozvržení do směn, o dobách odpočinku či o tom, jakému orgánu bude odvádět pojistné na sociální zabezpečení.
Zaměstnavatel bude povinen zaměstnance písemně informovat dále vždy když, že se některá z výše uvedených informací změní. Informování zaměstnanců tedy bude problémem, který bude zaměstnavatel muset řešit průběžně.
Informační povinnost se vztahuje i na osoby pracující na dohodu.
Je jasné, že některé informace budou zpravidla přímo v pracovní smlouvě, ale není obvyklé a nebude ani praktické v pracovní smlouvě uvádět vše. Některé informace, typicky údaje o rozvržení pracovní doby, podmínkách rozvázání pracovního poměru či o platbách sociálního pojištění bude praktické předávat zvlášť na separátní listině.
Informace o důvodech rozhodnutí zaměstnavatele
Povinnost zaměstnavatele odůvodnit své rozhodnutí se týká například rozhodnutí:
- nepovolit zaměstnanci pečujícímu o dítě práci z domova (home office) nebo práci na kratší pracovní dobu
- dát zaměstnanci pracujícímu na dohodu výpověď v případě, že se tento zaměstnanec domnívá, že důvodem výpovědi ve skutečnosti bylo domáhání se jeho práv nebo jejich využití,
3ú nevyhovět žádosti zaměstnance pracujícího na dohodu o zaměstnaní v pracovním poměru. Odůvodnění rozhodnutí zaměstnavatele by mělo být jasné, pokud možno objektivní, a především by nemělo vzbuzovat pocit diskriminačního či preferenčního zacházení s některými zaměstnanci.
DIGITALIZACE DORUČOVÁNÍ
Pracovní smlouvu, ale i dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, bude možné uzavřít a změnit i elektronicky, a to i prostřednictvím e-mailu.
Podmínkou je, že zaměstnanec na samostatném písemném prohlášení předem udělí souhlas s elektronickým doručováním listin a oznámí zaměstnavateli sdělí adresu pro elektronické doručování (e-mail); tato adresa ale nesmí být v dispozici zaměstnavatele, tedy nemůže být pod jeho doménou.
Pro úplnost dodáváme, že pravidla doručování písemností týkajících se zrušení pracovního poměru či dohody se nemění a vyžaduje se doručení do vlastních rukou. Této problematice jsme se věnovali v předchozím článku dostupném zde.
ZÁVĚR
Kdy přesně a v jakém rozsahu nabude novela zákoníku práce účinnosti, zatím není známo. Jisté je pouze to, že novela musí být přijata kvůli harmonizaci Českého práva s požadavky EU, a tedy že dříve nebo zloději se zcela jistě dotkne všech zaměstnavatelů a vynutí si mimo jiné potřebu změny interních postupů a vytvoření nových vzorových dokumentů tak, aby byly splněny všechny povinnosti, které bude zákoník práce po novele na zaměstnavatele klást.
KLÍČOVÁ SLOVA: novela zákoníku práce 2023, změny zákoníku práce 2023, novelizace zákoníku práce 2023, práce z domova, práce z domu, home office, home-office, náhrada nákladů home office, náhrada nákladů za práci z domova, dohoda o práci z domova, dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce, DPP dovolená, DPČ dovolená, příplatky za práci DPP, příplatky za práci DPČ, rozvrh pracovní doby, rozvrh pracovních směn, překážky v práci DPP, překážky v práci DPČ, informační povinnost zaměstnavatele, odůvodnění rozhodnutí zaměstnavatele, uzavření pracovní smlouvy e-mailem
Kontaktujte nás
Telefon: | +420 721 798 745 |
Email: | zeman@vozab.com |