
Nevíte si rady zda k Vaší nemovitosti vede MÍSTNÍ KOMUNIKACE nebo VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÁ ÚČELOVÁ KOMUNIKACE ?
Nevíte na koho se obrátit?
Jsme ADVOKÁTI se zaměřením na NEMOVITOSTI a pomůžeme Vám vyřešit problém přístupové cesty. MÍSTNÍ nebo ÚČELOVÁ KOMUNIKACE?
Kontaktujte nás:
Telefon: +420 603 774 473
Email: jakub@vozab.com
Pokud je pozemek pod komunikací ve vlastnictví obce, tak potenciálně jde o místní komunikaci a příslušný silniční správní úřad je daný obecní úřad, pod který komunikace spadá.
Jak vznikne “místní komunikace“
Pokud určitá pozemní komunikace existovala před datem 1.4.1997 a splňovala podmínky stanovené vyhláškou č. 35/1984 Sb., Vyhláška federálního ministerstva dopravy, kterou se provádí zákon č. 135/1961 Sb., o pozemních komunikacích (silniční zákon), tak došlo k jejímu zařazení do sítě místních komunikací automaticky ze zákona.
Od 1.4.1997 platí nový zákon č. 13/1997 Sb., Zákon o pozemních komunikacích, dle kterého nové místní komunikace jsou zařazeny do sítě místních komunikací až rozhodnutím příslušného silničního správního úřadu, kterým je obec na jejímž území se daná komunikace nachází. Nicméně tento nový zákon nic nemění na statusu těch místních komunikací, které byly zařazeny do sítě místních komunikací před 1.4.1997 ze zákona. Aktuálně tedy místní komunikace jsou ty, které byly zařazeny do sítě místních komunikací ze zákona před 1.4.1997 nebo které vznikly po tomto datu a byly zařazeny do sítě místních komunikací rozhodnutím příslušné obce jako silničního správního úřadu. Omezení provozu na všech takových místních komunikacích je aktuálně možné pouze rozhodnutím dané obce jako silničního právního úřadu. Veřejný ochránce práv (Ombudsman)
Obecní komunikace jako “veřejně přístupná účelová komunikace”
Pokud komunikace ve vlastnictví obce vznikla až po 1.4.1997 a neexistuje rozhodnutí silničního úřadu o jejím zařazení do sítě místních komunikací, tak vlastně místní komunikací není a nikdy nebyla. Taková cesta by mohla naplnit znaky veřejně přístupné účelové komunikace (Účelová komunikace – pozemek bez přístupové cesty). V tom případě by šlo rovněž o komunikaci podle zákona o komunikacích, ale náležející do působnosti silničního správního úřadu obce s rozšířenou působností. To tedy už nemusí být ta obec, která je vlastníkem pozemku/komunikace. Omezení provozu na takové komunikaci je potom v pravomoci příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností. Pokud tedy překážku na takovou komunikaci umístila obec jako vlastník pozemku, která není obecním úřadem s rozšířenou působností, tak se můžete obrátit na obec s rozšířenou působností, aby se tím zabývala. Je to analogie, jako by vlastník soukromého pozemku, která je veřejně přístupnou účelovou komunikací, umístil překážku bránící jejímu užívání.
Klíčová slova: Soused mi brání při vjezdu na můj pozemek, Sousedka nám brání v přístupu k domu, Přístup k nemovitosti z veřejné komunikace, Cesta přes cizí pozemek, Příjezdová cesta přes pozemek souseda, Cesta na soukromém pozemku, Přístup k nemovitosti přes pozemek jiného vlastníka, Veřejná cesta na soukromém pozemku, Veřejný přístup a užívání účelových komunikací, Veřejně přístupná účelová komunikace na soukromém pozemku
Komplexní právní služby v oblasti nemovitostí
Podrobnosti o právních službách pro naše klienty v oblasti nemovitostí najdete v sekci VŠE PRO FIRMY.
Kontaktujte nás:
Telefon: +420 603 774 473
Email: jakub@vozab.com